Bugün Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’ndeyiz. Dernek Başkanı Adile Doğan ile görüştük.

Nasıl karar verdiniz Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’ni kurmaya?

Biz 2013 senesinde derneği kurduk. Burası işçi kadınların yoğun olduğu bir bölge. Kadınlarla birlikte dernek kurma fikrini tartışıyorduk. Kadınlarımız haklarını korumak için çabalıyorlardı, yürüyüşlere katılıyorlardı. Çünkü en çok biz kadınların sorunları vardı. Buradan yola çıkarak, 300 kadın ile birlikte derneğimizi kurduk.

Türkiye’de kadın hakları sizce ne durumda?

Kadınlar Türkiye’de ancak mücadele ettikçe haklarını alabildiler. Örgütlendiler. Örgütlendikçe de haklarına kavuştular. Susmadılar, konuştular, talep ettiler. Buna rağmen benim fikrimi sorarsanız Türkiye’de kadın hakları varmış gibi ama hangi kadına dokunursanız “kadın” ve “hak” kelimelerinin yan yana gelemeyeceğini söyleyecektir size.

Türkiye’de kadına şiddet durmadan devam ediyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Her şeyin altında eşitsizlik yatıyor fikrimce. Eşitsizlik ve onun getirdiği bir sürü unsur. Kadınlar hep ikinci plandalar. Eşitliği tartışamıyoruz bile. Kadınlar eziliyorlar. Eğitimsizlik, siyaset, yönetenlerin kullandığı dil, yasalar. Bütün bu konularda gelişme gösterdiğimiz zaman, günde 5 kadının bedenini yerden kaldırmak zorunda kalmayacağız.

6284 sayılı yasa, kadınların korunmasında yeterli mi sizce?

Bence yeterli değil. Kadınlar yeteri kadar korunmuyorlar. Bunu da son 3 aydır karşılaştığımız kadına şiddet ile ilgili davalardan anlıyoruz. Bizim de takipçisi olduğumuz davalarda saldırganların, şiddet uygulayanların tamamı serbest bırakıldı. Neden? Demek ki bir eksiklik var. Yalnız şöyle iyi bir tarafı da var yasanın. Eskiden 3 ayda koruma kararı çıkartıyordunuz. Şimdi 3 günde çıkartabiliyorsunuz. Tabii ki burada önemli olan haklarınızı bilmek ve uğraşmak.

Dernek olarak neler yapıyorsunuz?

Öncelikle kadının bizden destek talep etmesi gerekiyor. Kadın korunuyor mu ona bakıyoruz. Talep ederse de dayanışma içine giriyoruz. Boşanma sürecindeyse hukuksal destek sağlıyoruz. Psikolojik desteğe ihtiyacı varsa tedavisi için doğru yerlere yönlendiriyoruz. Kadınlar şiddet mağduru olduklarında iki kat yoksullaşıyorlar. Böyle durumlarda yerel yönetimlerden destek almaya çalışıyoruz. Tabii gönüllülerimizi de unutmamak gerek. Çok olmasa da; doktor, eczacı, sosyolog destekçilerimiz var. Elimizi uzattığımızda tutan insanlarımız var.

Bir Yorum Yazın