HUKUKİ AÇIDAN ŞİDDET

Şiddet mağduru kadınların hukuki hakları nelerdir?

6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Yasası

6284 sayılı yasa şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi altında bulunan kadınları, çocukları, aile bireylerini ve takip mağdurlarını koruyan; şiddete uğramalarının önüne geçecek tedbirlerin alınmasını düzenleyen bir yasadır.

6284 Sayılı Yasa Kadının Korunması İçin Yeterli Mi?

Maalesef sadece hukuki düzenlemeler yetmiyor. Mesele uygulamada kilitleniyor. Her ne kadar kanuni düzenlemeler olsa da bunların farklı yorumlanması sebebiyle  kadınların ve çocukların karşısına olumsuz şekilde çıkıyor. Koruma kararı altında öldürülen pek çok kadın olduğuna göre, demek ki yetersiz.

Kadına şiddet davalarında ceza indirimi uygulanıyor mu?

Ceza hukukunun konularına giren fiiller işlendiğinde yargılama esnasında sanığın lehe ve aleyhe hususları da hüküm verilirken dikkate alınıyor.

Türkiye'de Kadına Şiddet Oranları

Şiddetle mücadele ederken veriye ihtiyacınız var. Verilerle hareket etmeliyiz ki çözüme ulaşabilelim ancak maalesef elimizde adli veriler yok.

Kadına Şiddet Davalarında Süreç Nasıl İlerliyor?

Şikayetçi oldukları hususun ne olduğu, nasıl başladığı çok önemli. Cinsel saldırı gibi hiç vakit kaybetmememizi gerektiren bir durum değilse eğer, önce hukuki sürece girmektense kadınların psikolojik yardım alabilmeleri, kendilerini güvende hissedebilmeleri gerekir.

Şiddet Gören Kadın Devlet Tarafından Korunuyor Mu?

Bu kararı çıkartmak çok kolay ama hayata geçirmek, uygulamak, kadının kendini güvende hissetmesini sağlamak o kadar da mümkün değil maalesef. Kağıt üstündeki karar hayata geçirilemiyor maalesef.

Kadınlar Neden Yargıya Başvurmaya Korkuyorlar?

Kadınlar basındaki negatif olayları okuduklarında yılgınlığa düşüyorlar ama her şey o kadar karanlık değil. Hiçbir şey gökten zembille indirilmedi bize bu ülkede. Mücadeleden asla vazgeçmeyin.