Bugün çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Tiyatro sanatçısı Yaşar Akın davetimizi geri çevirmedi. Kendisi ile tiyatro ile dolu yaşamı, gerçekleştirdiği projeler ve “Kadın Olmak” isimli oyunu hakkında konuştuk.

Bize Kadın Olmak isimli oyununuzdan bahseder misiniz? Sizi bu oyunu yazmaya iten ne oldu?

Ülkemizde hemen her gün kadına şiddet üzerine haberler yer almaktadır basında. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi şöyle der: “Bütün insanlar özgürlük, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Herkesin yaşama, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı vardır. Hiç kimseye insanlık dışı aşağılayıcı ceza ve muamele uygulanamaz. Feryat eden analarımızın, bacılarımızın, kızlarımızın  seslerine kulak veren o kadar az ki. Biz sanatçılar duyarsız olamayız. Bu toplumsal sorumlulukta hareketle ‘’KADIN OLMAK’’ oyununu yazdım. Sahneleme aşamasında her gün o kadar ilginç olaylarla karşı karşıya kaldım ki, yaşadıklarımı metne ilave ederek zenginleştirmeye çalıştım. Uzun bir araştırma ve gözlemden sonra bu metni sahnelemeye başladım. Tek kişilik bir oyundu. Birçok tipi canlandıran oyuncu ile birlikte metni çok iyi deşifre etmeye, karakter taşlarını satranç tahtasına koymaya çalıştık. Önemli olan mat olmamaktı. Oyuncu yönetmen kaynaşması örnek bir çalışma gibiydi. Annem derdi ki “Bu soğuk günlerin mutlaka sıcağı da vardır”. Evet mutlaka vardır.

Kadına şiddeti önleme de sanatın yeri nedir?

İnsanların her gün görüp üzerinde yeterince durmadığı bir konu kadına uygulanan şiddet. TV ve gazetelerin sadece haber yapıp geçmeleri hadiseyi sıradanlaştırıyor. Buna öfke duymayan insan olamaz. Tiyatronun çözüm getirme gibi bir gücü yoktur. Tiyatro ancak çözüm üzerine düşündürebilir. Konuyla en büyük eksikliğin eğitim sorunu olarak gördüğü için de insanların hep birlikte düşünmeye davet eden bu oyunu yazdım.

Türkiye’de kadına şiddet ile ilgili yapılan sanatsal çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeterli mi?

Ülkemizde kadına şiddete yönelik yapılan çalışmalar bence yeterli değil. Bu toplumsal sorunu dile getiren çeşitli sanatsal etkinlikler yapılabilir. Çünkü sanat insanlarla en iyi iletişimi kuran daldır.

Bir Yorum Yazın