AMACIMIZ

Şiddetin korkunç varlığının tanınarak, tüm kadınların güneşe dokunacağına duyulan ümidin her geçen gün birlikte artırılmasını ve bu yönde adımların atılmasını sağlamak.

Aile içerisinde anne ile baba arasında şiddet yaşanan hanelerde, şiddetin sevgi olduğunu zanneden çocuklar var olur ve maalesef ki o çocuklar şiddeti sevgi sanarak büyürler. Başka bir şey görmedikleri için, kendilerini besleyebilecekleri ne varsa onu alırlar. Yaşamak için bir sevgi modeline tutunmak zorunda olan bu çocuklar şiddetten kurtulmayı bilemedikleri  için ona katlanmayı öğrenirler. “Her ilişkide böyle şeyler olur” gibi bir kalıp düşünce ile inkar, değersizlik ve çaresizlik duyguları eşlik eder hayatlarına.

Çocukluktan yetişkinliğe doğru ilerleyen zaman dilimi içerisinde küçüklükten aldıkları o duyguları unutmadıkları ve yok edemedikleri için, bir miras gibi uygulayarak devam ederler yaşamlarına. Kendilerini güvende hissetmeyerek yiten ruhsal güçlerini ikame etmek için de şiddete başvururlar. İçerideki zayıflık dışarı böyle yansır. Bu saldırganların iç dünyasında mükemmel bir şekilde kamufle edilmiş  çaresizlik ve korku duyguları vardır. Bu saklambaçta saldırganlar daima acizliklerine sobelenirler.

İnsanın doğasında korktuğundan kaçınmak kadar, ona saldırmak da vardır. Saldırı korkulanla başa çıkma mekanizmasıdır ve maalesef bunların toplumsal sonuçları; şiddet uygulamak, aşağılamak, öz saygıyı yok etmeye çalışmak ve kendini düşük bir yerde konumlandırmak olarak geri döner. Bizler de bu projeyi oluşturma kararı alırken işte bu toplumsal sonuçların doğurduğu şiddetin nasıl tohumlandığını görmek, duymak, hissetmek ve anlamak istedik. Şiddet hikayelerini bizimle paylaşan, bizlere başından geçenleri anlatan kadınların sessiz kalmayarak ne denli güçlü olduklarının bilinmesini ve böylelikle onların sesi olabilmeyi istedik. Şiddetin korkunç varlığı tanınsın, bilinsin ki kadınlar güneşe dokunabilsin istedik. Çünkü onlar yalnız değiller. Hepimiz aynı döngünün içerisindeyiz ve unutmamalı ki, hiçbirimiz şiddetten azade değiliz.

”Senin düşmanın değilim. Sana düşman değilim. Seninle düşman hiç değilim. Bir zafer yarışında değiliz. Aksine birlikte yürüyerek yol almak, üretmek, sınırları yok etmeden bağlanarak sevmek ve sevilmektir benim tüm isteğim. Bilirim, bunların olmadığı her yer karanlık. İşte bu yüzden sadece kadın olmanın ne demek olduğunun bilinmesini ve bu ışığın karşıdaki yansımasını görerek umut dolmak isterim. Korkusuzca, yarınlarda.”